Angular vs Vue.js vs React

Wybieranie frameworka może być ciężkim zadaniem - w zależności od produktu, który chcesz zbudować, potrzeby i wymagane funkcje mogą się drastycznie różnić co jednocześnie może też utrudnić Ci wybór.

28 września 2021

Który z tych frameworków będzie najbardziej odpowiedni dla Twojego projektu?

W momencie, w którym framework spełnia wszystkie wymagania projektu, to wtedy Twoja platforma będzie działać bardzo płynnie, lecz jeśli wybrałeś go w pośpiechu to może utrudnić pracę nad projektem, a w niektórych przypadkach nawet pogorszyć wydajność i zabezpieczenia.

Czym jest Angular?

Angular to platforma zbudowana na języku Typescript, mająca na celu tworzenie skalowalnych aplikacji internetowych. Posiada obszerny zbiór bibliotek, funkcji i narzędzi do opracowywania skalowalnych projektów - od rozmiaru “pojedynczego programisty”, po aplikacje klasy korporacyjnej.

Co więcej, jest to stale aktualizowana technologia z najnowszymi osiągnięciami kierowanymi przez zespół Angulara w Google.


  • Angular najlepiej się nadaje do złożonych i stale rozbudowywanych projektów, wykorzystujących jego pełen potencjał.

  • W przypadku, w którym masz czas na naukę TypeScript.

Czym jest React?

Biblioteka React.js została stworzona przez specjalistów odpowiedzialnych za działanie Facebooka. W momencie, kiedy portal zaczął się rozwijać, konieczne było stworzenie rozwiązania, dzięki któremu możliwe byłoby budowanie dynamicznych interfejsów przy zachowaniu ich funkcjonalności.

Co ciekawe, pierwotnym założeniem Reacta było wykorzystanie go tylko wewnątrz firmy.


  • Wszystkie zalety Reacta najlepiej zastosujemy w projektach, chcących mieć prosty front end, ale jednocześnie celujących w skalowalność na największym poziomie.

  • W przypadku, w którym chcesz się szybko nauczyć jednego z najpopularniejszych frameworków

Czym jest Vue.js?

Vue.js jest frameworkiem JavaScript, służącym do budowania dynamicznych interfejsów użytkownika i aplikacji jednostronicowych. Wykorzystywany jest do tworzenia zarówno zaawansowanych stron internetowych, jak i aplikacji mobilnych.

Vue został stworzony przez programistę i byłego pracownika Google, Evana You.


  • Vue.js sprawdza się bardzo dobrze w przypadku, kiedy zaplanowane aplikacje mają być jak najbardziej wydajne.

  • W przypadku, w którym chcesz się szybko nauczyć nowych technologii i zdobyć rzadziej spotykane kwalifikacje.

Porównanie

Każdy z frameworków ma swoje wady i zalety, poniżej jest porównanie części z nich.

Najpopularniejsze firmy korzystające z danego frameworka

Wybrane w zestawieniu struktury są eksploatowane przez bardzo wiele popularnych firm, nie bez powodu.

Podsumowanie

Każdy z frameworków ma zarówno swoje zalety jak i wady, więc wybór w dużej mierze zależy po prostu od okoliczności w jakich musimy dokonać decyzji. a te "okoliczności" definiuje parę czynników:

  • Rodzaj projektu, do którego chcemy danej struktury użyć.

  • Ilość czasu, jaką planujemy poświęcić na naukę wiedzy niezbędnej do efektywnego kodowania.

  • Upodobanie w kwestii technologii i rozwiązań danej platformy.

Wobec tego ostatecznie ciężko uspójnić, który z wymienionych Frameworków jest "najlepszym" wyborem. Jest to indywidualna decyzja, do podjęcia przez każdą osobę głowiącą się nad tą kwestią.

Jeśli mamy wystarczająco czasu, to uważam, że najlepiej jest samemu spróbować wszystkiego i na podstawie własnego doświadczenia ocenić 😄