Craft CMS: podpinanie linków

10 kwietnia 2019

Nawigacja

Nowocześnie zaprojektowana witryna z jednej strony powinna zaskakiwać użytkownika , zapadać w pamięć, z drugiej zaś minimalizować lęk poznawczy nowo odwiedzających ją internautów poprzez powielanie pewnych schematów. Jednym z takich schematycznych elementów jest nawigacja. Zarządzanie nią ułatwić może nam CMS Craft.

Na stronie, za pośrednictwem Crafta możemy utworzyć m.in. nawigację globalną, linki wewnętrzne w obrębie jednego dokumentu oraz linki zewnętrzne. Jednak przed przystąpieniem do ich podpinania należy uprzednio stworzyć strukturę i odpowiednie pola.

Podpinanie menu głównego

Pierwszym elementem na naszej stronie, do którego możemy podpiąć linki jest nawigacja główna. Jeśli chcemy, aby linki w naszym menu pobierały informacje z Crafta o tym gdzie mają nas odesłać, musimy je odpowiednio podpiąć. Wówczas tak naprawdę pod poszczególne elementy nawigacji nie wpisujemy osobnych adresów www, a jedynie wskazujemy, miejsce do którego mamy zostać odesłani. To podejście rozwiązuje nam poniższy kod:

Dodatkowo taki zapis zabezpieczy nasz kod przed pojawieniem się błędu, który mógłby wystąpić w momencie gdyby, któraś z wartości była pusta.

Podpinanie linków np. pod buttony

Kolejnymi elementami nawigacji na stronie, do których będziemy mogli podpiąć linki są wszelkiego rodzaju przyciski, oraz inne formy odnośników np.: w stopce. Zgodnie z regułą, takie elementy łączymy z Craftem w następujący sposób:

Mimo że ikonki mediów społecznościowych również są odnośnikami do zasobów zewnętrznych, podpinamy je odrobinę inaczej. Różnica ta wynika głównie z faktu, że social media w Crafcie są tzw. wartościami globalnymi i musimy ich linki powiązać z odpowiednią domeną. Przykładowy kod może wyglądać następująco:

Podpinanie kotwic

Ostatnim spośród podstawowych elementów nawigacji, który „zaciągamy” z Crafta są hiperłącza w obrębie jednego dokumentu, czyli tzw kotwice. Możemy albo utworzyć jedną kotwicę i do niej odsyłać, albo połączyć ze sobą dwa elementy, których kotwice mają taką samą nazwę. Przewijanie pomiędzy poszczególnymi odsyłaczami najlepiej obsłużyć np.: kodem JavaScript. W chwili kiedy chcemy pobrać dane z kotwicy w naszym pliku, powinniśmy kod doprowadzić do takiej postaci:

Dodatkowo, jeśli chcemy przełączać się pomiędzy kotwicami o takiej samej nazwie możemy zastosować taki kod JavaScript:

Pozwoli on nam wybrać z naszego dokumentu wszystkie tagi <a> z właściwością „href”, i jeśli występują w kodzie dwie takie same kotwice zostaną one połączone w pary.

Opisany powyżej system podpinania linków do projektu za pomocą CMS Craft może początkowo wydawać się odrobinę skomplikowany, jednak w dłuższej perspektywie jest bardzo funkcjonalny. Dzięki jednorazowemu podpięciu wszystkich linków na naszej stronie, możemy dowolnie nimi sterować już z poziomu CMS-a bez konieczności ręcznego zmieniania odnośników w kodzie.