Digital Marketing Tools - planowanie czasu i content social media

20 lutego 2019

Digital Marketing Tools

W branży digital pracuje od 5 lat. W tym czasie przez moje ręce przewinęło się bardzo dużo, mniej lub bardziej funkcjonalnych narzędzi mających na celu ułatwienie pracy. Nie mówię tu o narzędziach oczywistych jak Gmail, Google Ads, Google Analytics itp. ale o tych, bez których niby da się przeżyć… ale po co?

Oto moja subiektywna lista narzędzi, które wpadły w moje ręce i które przetestowałam, wraz z komentarzem czy warto. :)

Planowanie zadań i czasu

Bez względu na to, czy pracujemy w zespole czy w pojedynkę, uporządkowana lista zadań pozwala zaoszczędzić ogromną ilość czasu.

Osobiście zaczynałam od aplikacji todoist i nie ukrywam, że lubiłam z niej korzystać. Bardzo prosta, przejrzysta i funkcjonalna aplikacja do zarządzania zadaniami. Tworzyłam w niej listy z zadaniami firmowymi i prywatnymi. Dobrze było mieć wszystko w jednym miejscu! Na początek polecam. Czasami z chęcią nawet bym do niej wróciła :)

Niestety todoist wymięka przy zarządzaniu większymi projektami. Dlatego w PLEO przerzuciłam się na teamwork.

Teamwork to dosyć rozbudowana aplikacja dająca ogromną ilość funkcjonalności. Oto kilka z nich:

  • mierzenie czasu, jaki poświęcam na konkretne zadania ( i nie chodzi tu o moją produktywność czy kontrolę, choć może też :) ale głównie o analizuję pod kątem późniejszego tworzenia wycen),
  • możliwość przesyłania pełnych plików,
  • dodawanie komentarzy,
  • podgląd na kalendarz,

i wiele innych. Warto “przeklikać” w poszukiwaniu Waszych ulubionych opcji.

Google Calendar to wydaje się dość oczywiste narzędzie, w którym większość z nas planuje swój czas. Jeśli jednak, ograniczacie się do kilku podstawowych funkcji, czas na zmiany!

To co uwielbiam w Google Calendar to możliwość zapraszania do spotkań/ wydarzeń wybranych pracowników i klientów. Google automatycznie przypomina mi o umówionych spotkaniach za co jestem, mu bardzo wdzięczna :)

Co więcej, Google zintegrowany jest z aplikacjami takimi jak Booking, dzięki czemu wszystkie moje plany wyjazdowe automatycznie wpisują się w kalendarz. Super opcja dla wszystkich, którzy nie mają pamięci do dat.

Ponadto, tworzenie w jednej przestrzeni kilku kalendarzy, np. do odrębnych projektów, udostępnianych wybranym osobom świetnie porządkuje czas, plany i cele. Dzięki Google!

Planowanie i publikowanie w Social Media

Wiadomo, da się planować wpisy bezpośrednio na Facebooku, więc po co komu zewnętrzna aplikacja? Nie ma problemu, kiedy ograniczamy się jedynie do Facebooka, ale jeśli w grę wchodzą Twitter, Instagram, Linkedin itd. dobrze jest mieć cały content zawarty w jednym miejscu. W tym przypadku wielokrotnie robiłam research dostępnych narzędzi i niestety żadne ze znalezionych nie spełniło w pełni moich oczekiwań.

Najmniej niedoskonały na tą chwilę jest hootsuite, ale i on ma swoje wady. Chociażby bardzo przestarzały layout strony, który mam wrażenie nie zmienił się od lat. I wada, która ostatnio boli mnie znacznie bardziej, to brak możliwości dodawania kilku zdjęć w ramach jednego wpisu na Instagram, mimo że ta funkcjonalność była nowością w 2017r.

Niedawno przez kilka miesięcy testowałam postfity, który początkowo pokochałam za przejrzysty i prosty interface. Niestety później stało się coś, co absolutnie nigdy nie powinno wydarzyć się na aplikacji tego typu. Facebook odebrał im możliwość publikacji zaplanowanych postów. Nie wiem jak sytuacja wygląda teraz, wtedy w komunikatach mówili o prowadzeniu rozmów w tej sprawie. Z tego co doczytałam chodziło o spamerski charakter aplikacji, niezgodny z polityką Facebooka. W tym czasie podobne aplikacje działały niezmiennie. Co więcej, na Instagramie publikować można było :) Dziwna sprawa i koszmar dla kogoś, kto planuje wpisy nawet na miesiąc do przodu dla kilku firmowych profili. Oczywiście porzuciłam postfity i przeprosiłam się z brzydkim ale niezawodnym Hootsuite’m.

Narzędzie, które ratuje wszystkich, którzy z projektowaniem grafik nie mieli nigdy nic wspólnego ale chcieliby tworzyć ładne wpisy. Canva to aplikacja do prostego projektowania online. Obecnie już z niego nie korzystam, ale moje pierwsze 3 lata prowadzenia firmowych kont opierało się właśnie na nim i bardzo dobrze to wspominam. Canva daje nam ogromną bazę gotowych szablonów, z których spokojnie jest w stanie skorzystać każdy. Bardzo intuicyjne i proste narzędzie. Polecam absolutnie każdemu!

Instagram

Instagram jaki jest każdy widzi i mimo że na tym medium stanowczo wolę publikować wpisy w czasie rzeczywistym, niektóre projekty wymagają bardziej przemyślanej strategii. Tutaj mogę pochwalić narzędzie jakim jest IQ Hashtags.

IQ Hashtags analizuje profil, wyszukuje pasujące do wpisu/ profilu hasztagi, wykrywa te którym grozi zbanowanie, pokazuje ile razy użyliśmy konkretnych hasztagów, kiedy po raz ostatni a co ciekawe wykrywa spamerskie profile, które nas obserwują i umożliwia ich proste usunięcie. Genialne narzędzie jeśli chcemy tworzyć prawdziwie wartościową społeczność.

Kiedy najlepiej publikować wpisy? Jedni mówią z samego rana, inni po południu a ja mówię Prime for Instagram. To aplikacja, która analizuje Twój profil i wybiera godziny w których jest największe prawdopodobieństwo sporej ilości interakcji. Tak proste a tak przyjemne!

Na dzisiaj to tyle.

Oczywiście wymienione przeze mnie możliwości poszczególnych narzędzi to tylko te, z których realnie korzystam lub korzystałam :) Zapraszam wszystkich do samodzielnego sprawdzenia i przekonania się na własnej skórze. Następnym razem zdradzę Wam kilka narzędzi, dzięki którym staram się codziennie rozwijać.