Gatsby Cloud

Najlepsza kompleksowa platforma do wdrażania, hostowania i zarządzania stronami lub aplikacjami Gatsby.

16 lutego 2021

Czym jest Gatsby Cloud?

Gatsby Cloud to platforma działająca w chmurze stworzona do budowania, rozwijania i hostowania stron i aplikacji stworzona specjalnie dla Gatsby.js. Jest to najlepsza platforma do wdrażania projektu tworzonego w Gatsby.js ze źródłem danych, którym jest system zarządzania treścią (CMS). Dzięki Gatsby Cloud możliwe jest szybkie i bezpieczne dostarczanie sprawdzonych zmian w kodzie lub treści witryny. Jest to duże ułatwienie zarówno dla programistów, jak i dla osób dbających o treści na stronie.

Połączenie z Gatsby Cloud

Zintegrowanie strony lub aplikacji z platformą Gatsby Cloud jest bardzo intuicyjne i wymaga właściwie tylko kilku kliknięć. Wystarczy połączyć Gatsby Cloud z repozytorium projektu, a następnie zintegrować źródło danych - szybkie połączenie (Quick Connect) jest możliwe dla następujących dostawców CMS:

  • Contentful
  • Cosmic
  • DatoCMS
  • Sanity

Możliwe jest także połączenie z innymi systemami CMS bez automatycznego wsparcia integracji, np. Strapi, Drupal, Wordpress. Dla tych CMSów dostępne są dokumentacje, które opisują jak krok po kroku powiązać Gatsby Cloud z wybranym źródłem danych.


Budowanie przyrostowe (Incremental build)

Platforma Gatsby Cloud wprowadza budowanie przyrostowe, która znacznie przyspiesza czas budowania strony. Dzięki zastosowanemu systemu cachowania możliwe jest przebudowywanie tylko tych miejsc, których treść została zmieniona. Przykładem może być zmiana nagłówka w jednym z artykułów na stronie - zamiast od nowa przebudowywać całą stronę, w przypadku edycji danych Gatsby Cloud Incremental Builds przebuduje tylko to, co konieczne. Budowanie z wykorzystaniem incremental builds może być nawet do 1000 razy szybsze w porównaniu z istniejącymi rozwiązaniami, w przypadku których cała witryna musi zostać przebudowana nawet przy najmniejszej zmianie danych.

W standardowym podejściu do budowania im więcej podstron zawiera strona, tym dłużej trwa czas budowania. Wraz z rozwojem witryny wzrasta czas oczekiwania na pojawienie się nowych treści na stronie produkcyjnej, co wzmaga irytację osób które te treści wprowadzają i chcą sprawdzić efekt końcowy. Dla witryn zawierających setki tysięcy podstron trzeba czekać na przebudowanie nawet kilkadziesiąt minut - ten problem został rozwiązany przez wprowadzenie incremental build.

Podgląd w czasie rzeczywistym (Real-time Preview)

Real-time Preview umożliwia podgląd zmian treści niemal natychmiast, jeszcze przed opublikowaniem zmian na stronie produkcyjnej. Gatsby Cloud udostępnia tymczasowy url - umożliwia natychmiastowy i całościowy podgląd wprowadzonych zmian. W ten sposób można dostosować treści i sprawdzić, czy zmiany są spójne wizualnie zanim zostaną przerzucone na stronę produkcyjną. W innych podejściach przy każdej zmianie treści konieczne jest zbudowanie strony i dopiero wtedy można zobaczyć wprowadzone zmiany, co wydłuża czas pracy zarówno edytorów treści, jak i programistów.

Hosting

Gatsby Cloud przy współpracy z Fastly od niedawna umożliwia łatwe hostowanie witryny oraz połączenie domeny z bezpłatnym certyfikatem TLS. Łącząc globalnie rozproszoną sieć dostarczaną przez Fastly z niestandardową infrastrukturą zaprojektowaną specjalnie dla Gatsby umożliwia zmniejszenie czasu ładowania strony do milisekund. W ten sposób zapewniono najszybszy i najbardziej niezawodny sposób przejścia od pomysłu do produkcji strony i jeszcze bardziej zwiększono szybkość dostarczania treści, co zapewnia jeszcze lepsze wrażenia użytkownika.

Poza własnym hostingiem, Gatsby Cloud pozwala także na konfigurację z zewnętrznymi dostawcami hostingu, takimi jak:

Integracja z Lighthouse

Gatsby Cloud pozwala też jednym kliknięciem uruchomić raporty Lighthouse - dzięki temu możemy przy każdej integracji zmian uzyskać natychmiastową informację o wydajności witryny. Pozwala to na bieżąco nadzorować stronę lub aplikację oraz szybko zlokalizować i naprawić przyczyny ewentualnego spadku wydajności.

Podsumowanie

Gatsby Cloud jest pełną platformą typu end-to-end, która zawiera wszystkie elementy potrzebne do stworzenia strony internetowej w jednym miejscu - od tworzenia, poprzez badanie wydajności, uzupełnianie treści, przyrostowe budowanie w krótkim czasie, aż po hosting. Jest to kompletne rozwiązanie do tworzenia witryn Jamstack. Gatsby Cloud sprawia, że tworzenie nowoczesnej strony czy aplikacji jest łatwiejsze i przyjemniejsze niż kiedykolwiek - zarówno dla programistów, jak i twórców treści.