Czysty kod №1: Metodologia BEM

04 grudnia 2018

Czysty kod №1: Metodologia BEM

Kluczem do zwiększenia efektywności pracy programisty jest organizacja kodu, jego przejrzystość i z góry określona metodologia. Dobrze zorganizowany kod ma wpływ nie tylko na łatwość w dalszym jego rozbudowywaniu ale i na szybkość ładowania strony przez przeglądarki. Aspekty te, mają ogromne znaczenie podczas pracy w większym zespole gdzie istotna jest wysoka wydajność.


Istnieje kilka metodologii, których wdrożenie pozwoli usprawnić organizację pracy w zespole programistycznym poprzez wdrożenie wspólnego wzorca tworzenia kodu.
Jest to oczywiste podczas tworzenia dużego projektu jakim jest np. Facebook czy Instagram. Niestety bardzo często mniejsze projekty obrastają w wielkie pliki CSS.

Bloki, elementy i modyfikatory - są to kluczowe elementy metodologii BEM, połączone stricte z odpowiednia konwencją nazewniczą.Kod

BEM sprawia, że kod CSS posiada solidną, prostą i w 100% reużywalną strukturę na przestrzeni całego projektu. Co więcej, daje nam możliwość przetransportowania bloków z zakończonego projektu do nowego.

Podsumowując, najważniejszą korzyścią z wykorzystywania metodologii jest bardziej strukturyzowany kod. Wybór z której będziecie korzystać jest drugorzędny.
Niektóre style są mniej lub bardziej elastyczne, podczas gdy niektóre łatwiejsze do wdrożenia w zespole.

~ Mr. O