PWA - progresywne aplikacje webowe

01 marca 2019

PWA - progresywne aplikacje webowe

Większość użytkowników korzysta na swoim urządzeniu mobilnym tylko z kilku najbardziej popularnych aplikacji. Co więcej, często zdarza nam się instalować aplikację tylko po to, by za kilka miesięcy ją odinstalować, podczas gdy ani razu jej nie użyliśmy. Natywne aplikacje zajmują dużo pamięci i obciążają nasze urządzenie. Jak często zrezygnowaliście z instalacji jakiejś aplikacji, bo wymagało to od Was czasu i kilku kroków do wykonania?PWA, czyli Progressive Web App, to kolejny krok w rozwoju mobilnych stron internetowych. Progresywna aplikacja webowa to strona mobilna, która wygląda i działa jak aplikacja natywna. W dzisiejszym wpisie skupię się na zaletach i wadach tego rozwiązania, rozpoczynając tym samym serię artykułów o PWA.

Zalety PWA

 • Do zalet PWA należy fakt, że korzystają one z jednego kodu źródłowego dla wszystkich systemów operacyjnych i przeglądarek. Nie trzeba już pisać osobnych wersji aplikacji działających na Windowsie, iOS czy Androidzie. Dzięki temu nie potrzeba już osobnych zespołów i różnych technologii, aby stworzyć PWA dostępną na wszystkich urządzeniach mobilnych i desktopowych.
 • Progresywne aplikacje mobilne wyglądają tak samo na każdym urządzeniu, co pozwala na dostarczenie użytkownikowi spójnych doświadczeń bez względu na to, czy korzysta z aplikacji na desktopie, smartfonie czy tablecie.
 • Dla użytkownika jednym z najbardziej widocznych ułatwień jest to, że może on instalować aplikację na ekranie głównego urządzenia bez używania w tym celu sklepów z aplikacjami tj. Google Play, App Store czy Microsoft Store. Podczas wejścia na stronę PWA pojawi się komunikat, który daje możliwość dodania aplikacji do ekranu głównego jednym kliknięciem, co jest zdecydowanie szybsze i nie wymaga od użytkownika żadnych dodatkowych działań.
 • Aplikacje progresywne powoli trafiają też do sklepów z aplikacjami. Dzięki temu użytkownicy przyzwyczajeni do sposobu instalacji aplikacji natywnych na swoich urządzeniach, będą mogli w ten sam sposób znaleźć i zainstalować także PWA.
 • Kolejną zaletą jest możliwość ukrycia paska z adresem URL oraz przycisków nawigacyjnych przeglądarki, przez co PWA wyglądem jeszcze bardziej przypomina aplikacje natywne - mimo, że jest otwierana w przeglądarce.
 • PWA to także łatwe dzielenie się interesującymi treściami z innymi poprzez udostępnianie linków URL.
 • Aplikacje PWA zajmują mniej miejsca w pamięci urządzenia niż aplikacje natywne, więc w mniejszym stopniu je obciążają.
 • Dzięki PWA twórcy mają pewność, że każdy użytkownik ma dostęp do najnowszej wersji aplikacji bez konieczności pobierania aktualizacji. Pozwala to na rozwijanie aplikacji i wdrażanie nowych pomysłów oraz szybką naprawę ewentualnych błędów.
 • Niewątpliwą zaletą jest możliwość działania aplikacji lub jej najważniejszych funkcji w trybie offline lub przy słabym połączeniu z internetem. Da się to zrobić dzięki użyciu lokalnej pamięci urządzenia oraz Service Workerów, o których więcej w następnym artykule.
 • PWA to aplikacje pisane zgodnie z zasadą Mobile First, które są responsywne oraz korzystają z HTTPS. Dzięki protokołowi HTTPS są bezpieczne, ale także są lepiej postrzegane w algorytmie Google. Szybkie aplikacje mobilne, a do takich z pewnością należą PWA, są lepiej pozycjonowane przez algorytm Google niż tradycyjne strony internetowe.
 • PWA mogą wyświetlać powiadomienia oraz korzystać z takich funkcji urządzenia jak między innymi aparat, geolokalizacja i korzystanie ze schowka systemowego.

Wady PWA

 • Podczas zgłębiania wiedzy o PWA trzeba też zwrócić uwagę na wady tego rozwiązania. Jedną z nich jest to, że przeglądarka Safari na ten moment nie pozwala na obsługę powiadomień. Aby dodać PWA do strony głównej użytkownik musi wiedzieć, że jest to aplikacja tego typu i sam dodać ją do strony głównej urządzenia, ponieważ przeglądarka uniemożliwia powiadomienie go o tym.
 • PWA wciąż mają ograniczony dostęp do niektórych funkcji urządzenia w porównaniu z aplikacjami natywnymi - nie obsługują Bluetooth, NFC, nie mają dostępu do SMSów, kontaktów czy informacji o innych aplikacjach. W związku z tym PWA nie będzie dobrym rozwiązaniem dla aplikacji, które muszą komunikować się z innymi aplikacjami lub urządzeniami.

Co wybrać?

Kiedy stajemy przed wyborem rozwiązania dla swojej aplikacji, trzeba dopasować rozwiązanie do potrzeb i tego, co chcemy osiągnąć. PWA będą idealne dla prostych stron, takich jak sklepy, blogi czy strony z informacjami, gdzie często zmienia się treść. Dla bardziej skomplikowanych aplikacji lepsze będą tradycyjne aplikacje natywne.

Aplikacja PWA jest na pewno szybsza do zainstalowania oraz zajmuje mniej miejsca w pamięci, a także szybko się ładuje i działa offline, co na pewno zostanie przez użytkownika docenione. W następnym artykule opiszemy technologie, w których możliwe jest stworzenie webowych aplikacji progresywnych.