Digital Marketing Tools - narzędzia do codziennego rozwoju

15 March 2019

Digital Marketing Tools

W PLEO ogromny nacisk kładziemy na rozwój. Nie chciałabym aby zabrzmiało to jak nadmierne przechwałki firmy w której pracuje, ale tak faktycznie jest i uważam, że jest to super :). W związku z tym, że każdy z nas ma tą przyjemność i obowiązek rozwijać się minimum godzinę w ciągu dnia, wykorzystujemy w tym celu kilka ciekawych narzędzi, którymi chciałabym się z Wami dzisiaj podzielić. Zaczynamy!

Coś bez czego poranna kawa nie ma sensu, czyli prasówka!

A jak prasówka to wiadomo RSS'y i aplikacje do zbierania wszystkich najciekawszych artykułów w jednym miejscu. Osobiście korzystam z feedly.com. Uwielbiam ją za możliwość tworzenia kategorii tematycznych, szybki podgląd w aplikacji, informacje o popularności konkretnych artykułów, wyszukiwanie wpisów podobnych spoza listy obserwowanych przeze mnie portali i całkiem przyjemny, prosty interface. Bardzo polecam każdemu, kto lubi być na bieżąco z newsami z branży. Oprócz tego obserwuje dzięki niej masę portali z przepięknymi, innowacyjnymi projektami. Rozpoczynanie dnia od takiej dawki inspiracji polecam każdemu!

No dobrze, mamy już zebrane content'owe perełki w jednym miejscu. Ale nie bądźmy samolubni, podzielmy się najciekawszymi fragmentami z resztą zespołu! Oprócz tego, w PLEO cały jeden kanał na Slacku poświęcamy właśnie na wklejanie ciekawych linków, dobrze jest zachowywać je gdzieś na stałe. Do tego służy nam Evernote. Jest to aplikacja, w której gromadzę nie tylko linki do całych artykułów ale i cytaty, najciekawsze fragmenty i screeny. Całość tych “ścinek” mogę ładnie uporządkować w katalogach dostępnych dla reszty zespołu. Brzmi jak śmietnik do którego wrzucam informację do których i tak już nigdy nie wrócę? Jest wprost przeciwnie! Osobiście najciekawsze fragmenty, zebrane statystyki, informacje i badania często wykorzystuje powtórnie np do tworzenia ciekawych infografik lub ofert dla klienta. Warto wypróbować na własnej skórze i sprawdzić, czy i w Twojej pracy się to przyda :)

Czas na Tutoriale

Koniec o artykułach. Czas na Tutoriale i miejsce które polecam każdemu początkującemu projektantowi graficznemu, czyli Kursownik. Jest to przestrzeń w której znajdują się świetne, darmowe szkolenia online z narzędzi Adobe i nie tylko. Lekcje są krótkie i świetnie uporządkowane a prowadzący bardzo profesjonalni i rzetelni. Osobiście przeszłam przez kurs InDesigna i Illustratora ale jak sami możecie zobaczyć, są też szkolenia z podstaw języków frontendowych i inne :)

No i przechodzimy do chyba największej darmowej platformy kursów, tutoriali, inspiracji, pogadanek, wywiadów itd. na świecie czyli YouTube. Na szczęście gdzieś pomiędzy śmiesznymi filmikami kotów, unboxing'ami Kinder Niespodzianek i innymi filmikami których obecności w sieci zupełnie nie rozumiem są też kanały z ogromną ilością wiedzy, prowadzone przez specjalistów ze swojej branży, tutoriali na temat możliwości o których nie miałam dotąd pojęcia. Pomyślałam, że przytoczę Wam tutaj kilka z nich ale stwierdzam, że jest tego tak dużo, że obiecuje wyselekcjonować źródła z kilku branży i przygotować na ten temat osobny wpis. Reasumując, jeśli Wy jeszcze nie daliście YouTube'owi szansy jeśli chodzi o Wasz rozwój - polecam :)

Przez moje “godziny na rozwój” przewijają się także platformy z płatnymi szkoleniami online. Mowa tutaj np. o Udemy, strefakursów, sprawnymarketing i itd. Niestety w tym przypadku nie ma reguły jeśli chodzi o wartość merytoryczną wykupionych szkoleń. Przed zakupem polecam sprawdzić jakie kursy polecane są na forach lub tematycznych grupach na Facebooku. Zdarzyło mi się niestety wykupić kurs i stracić trochę czasu na nieciekawy wykład.

Na razie to tyle, myślę że lista przestrzeni umożliwiających nam rozwój cały czas się powiększa. Idealnym przykładem są na to podcasty, które zalały już jakiś czas temu rynek i których możemy słuchać nie tylko w czasie poświęconym na rozwój ale i w czasie pracy lub jazdy samochodem.

Podsumowując...

zdaję sobie sprawę, że poświęcanie w ciągu dnia godziny na rozwój brzmi jak utopia. W nawale obowiązków i wciąż niekończącej się ilości zadań do wykonania, większości z Was może wydawać się to zupełnie nierealne ale zapewniam, jest to ogromnie ważny element pracy. Nie tylko wciąż wnosicie nową wiedzę do swojego życia i życia firmy ale przede wszystkim otwieracie głowę na nowe rozwiązania, stajecie się bardziej kreatywny i rozluźnieni a co za tym idzie bardziej produktywni. Niech to będzie Wasza aktywna forma drzemki w ciągu dnia!